Rámcový program expedície

 

Plánovaná trasa Expedície (Ne)známe Slovensko 2016   

Počet NP

Počet CHKO

Počet MPR

Počet PRĽA

Doba trvania

Dĺžka v km

Termín

 

5

4

4

2

9 dní

1900

1.7. do 9.7.2017

 

  

1.deň

Podunajská nížina - Považský Inovec - Tríbeč - Vtáčnik

Bratislava • Trnava • Leopoldov • Hlohovec (/21 432 obyv., 188 m n.m./ Najvýznamnejšou a dominantnou stavebno-historickou pamiatkou mesta je zámok, pôvodne stredoveký hrad. Je to stavba v tvare nepravidelného päťuholníka s tromi  podlažiami. Má asi 40 miestností. Zastávka na vyhliadkovom mieste nad mestom - Šianec.) • Vinárstvo Terra Wylak (Vinárstvo Terra Wylak bolo založené v roku 2015 vo Veľkom Záluží. V roku 2015 vinárstvo vyrobilo 12 druhov odrodových vín. V roku 2016 vo vinárstve vyrobili 22 druhov odrodových vín.) • Topoľčany (/28 566 obyv., 187 m.n.m./. Administratívne patrí pod Nitriansky samosprávny kraj. Mesto bolo v minulosti známe najmä trhmi na vlnu, ktoré lákali aj kupcov zo zahraničia, a ceny vlny, určené na trhoch v Topoľčanoch platili pre celé Horné Uhorsko. Počas týchto trhov pomáhali muži obchodníkom prenášať veľké vrecia s vlnou - žochy, v čom môže mať základ pravdepodobný výklad prezývky Topoľčancov - žochári.) • Podhradie • Topoľčiansky hrad (/509 m.n.m./Zrúcaniny hradu na dolomitovom brale, 18km na severozápad od Topoľčian, na juhovýchodnom úpätí Považského Inovca, v chotári obce Podhradie. Vypína sa na mohutnom dolomitovom brale priamo nad obcou. Z hradu, najmä z jeho hranolovej veže krásne výhľady vo všetkých smeroch, najmä na hrebene Tríbeča, Vtáčnika i Považského Inovca. K hradu vedie turistická značka priamo z obce. Koncom 19. storočia bola v romantickom slohu dostavaná hlavná veža a konzervovaná časť opevnenia. Na vežu, ktorá tvorí dominantu hradu, zďaleka viditeľnú, možno pohodlne vystúpiť po dohode so starostom schodišťom.) Partizánske • Horský Hotel Lomy (Ubytovanie) 

2.deň

Horná Nitra - Vtáčnik

Osľany • Bystričany • Nováky (/4 237 obyv., 245  m n.m./ Mesto sa nachádza v centrálnej časti Hornonitrianskej kotliny, na rieke Nitra. Nováky predstavujú silne priemyselné stredisko s rozvinutým chemickým (Fortischem – bývalé Novácke chemické závody), energetickým (tepelná elektráreň Nováky), ťažobným (Hornonitrianske bane), strojárskym a stavebníckym priemyslom.) •  Baňa Cígeľ (Návšteva Hornonitrianskeho banského skanzenu. Prehliadková trasa začína jazdou banským vláčikom v dĺžke 2 312 metrov do hnedouhoľnej bane. Pokračuje pešou prehliadkou podzemnými banskými priestormi v minimálnej hĺbke 80 m pod povrchom v bývalej časti II. ťažobného úseku. Pešia časť prehliadkovej trasy v bani má dĺžku 566 m jedným smerom.)  Vrch Žarnov  Vrch Buchlov (/1 040,5 m n. m./ výrazný bralnatý vrch v pohorí Vtáčnik. Nachádza sa mimo hlavného hrebeňa v juhozápadnej časti pohoria, nad obcou Horná Ves. Vrch pokrýva zmiešaný les a leží v CHKO Ponitrie. Veľká časť vrcholu patrí do prírodnej rezervácie Buchlov, ktorá zasahuje na juhovýchod až k bradlám Žarnovu.)  Horský Hotel Lomy (ubytovanie)

3.deň

Horná Nitra - Strážovské vrchy

Partizánske • Hradište • Bánovce nad Bebravou (/18 823 obyv., 209 m.n.m./ Prvá písomná zmienka o Bánovciach je z roku 1232. Už v roku 1376 boli Bánovce povýšené na slobodné kráľovské mesto. História mesta je tiež spojená s veľkou husitskou výpravou v rokoch 1431 – 1433 a pustošením Turkami v roku 1633.) • Uhrovec  Jankov vŕšok (/533 m n.m./ Vrch v pohorí Strážovské vrchy v podcelku Nitrické vrchy v časti Rokošské predhorie. Vrch je súčasťou rovnomennej prírodnej rezervácie so vzácnym výskytom dubových lesov na vápencovo-dolomitovom podklade s dubom cerovým a plstnatým, miestami aj s borovicou lesnou. Na vrchole sa nachádza pamätník padlým partizánom štyroch národností z obdobia Slovenského národného povstania.• Uhrovský hrad (/622 m n.m. Hrad bol postavený v polovici 13. storočia v nedostupnom teréne Nitrických vrchov. Neskororománska pevnosť onedlho prešla do rúk Matúša Čáka, po ktorom ho vlastnili napríklad Žigmund Luxemburský, Stibor zo Stiboríc. Hrad sa vďaka svojej polohe neocitol v centre diania veľkých bojov, dokonca ho nezničili ani turecké vojská pri svojich nájazdoch. Po požiari v júli 1848 hrad začal pustnúť. Napriek tomu sa však vďaka odľahlej polohe hradu zachovala jeho pomerne kompaktná ruina s peknými ukážkami vzájomného prepojenia viacerých slohových období.) • Veľké Uherce (V obci monumentálny romantický neogotický kaštieľ postavený na okraji parku, postavený podľa vzorov anglických stredovekých zámkov.) • Horná Ves • Horský Hotel Lomy (ubytovanie)

4.deň

Horná Nitra

Vrch Vtáčnik (1 346 m n.m./ Najvyšší bod rovnomenného horského krajinného celku sopečného pôvodu. Mohutné bralo porastené na západnej strane bukovým lesom. rcholová časť Vtáčnika je národnou prírodnou rezerváciou (NPR) vyhlásenou na rozlohe 193,97 ha. Na bralnatom andezitovom hrebeni a priľahlých svahoch sa ochraňuje pralesovitá forma bučiny s jedľou a v suťoviskách javorina.) • Kľak (/206 obyv., 650 m n.m./ Počas represálií, ktoré sa po potlačení SNP do hôr rozpútali, bola obec 21. januára 1945 vypálená. Zvláštna jednotka Abwehru Edelweiss a pomocný oddiel Heimatschutzu povraždil 84 obyvateľov obce (z ktorých bolo 36 detí) a vypálil všetkých 132 domov a hospodárskych stavieb. Viaceré obete boli zaživa upálené vo vlastných domoch. ) • Ostrý Grúň (/504 obyv., 450 m n.m./ Názov Ostrý Grúň dostala osada podľa vrchu Ostrý Grúň, pod ktorým sa nachádza. Počas druhej svetovej vojny, po potlačení SNP bola obec významným oporným bodom partizánskeho hnutia v pohorí Vtáčnik. Spolu s neďalekým Kľakom bola na výstrahu napadnutá jednotkou Edelweiss 21. januára 1945. Proti partizánske jednotky obzvlášť brutálnym spôsobom povraždili väčšinu obyvateľov obce a následne ju vypálili. Zahynulo 64 mužov, žien i detí. Zhorelo 128 domov.) • Horná Ves • Horský Hotel Lomy (ubytovanie)

5.deň

Horná Nitra - Malá Fatra - Veľká Fatra - Liptovská kotlina

Nováky • Prievidza  Bojnice (/4 996 obyv., 298 m.n.m./ Predstavujú kultúrno - historické a kúpeľné centrum ponitria. V kúpeľoch sa liečia hlavne choroby pohybového ústrojenstva a nervové choroby, ktorých základom sú minerálne pramene hydrouhličitanové, horečnato - vápenaté s teplotou 30 až 48 °C a výdatnosťou 24 litrov za sekundu. Raritou bojnického travertínového krasu je Prepoštská jaskyňa osídlená neandertálcom. V meste je jeden z najstarších kúpeľných parkov na Slovensku so 600 ročnou lipou.) • Nitrianske Pravno • Vrch Vyšehrad (/829,1 m.n.m./ Bol oddávna strategicky významnou pevnosťou na rozhraní Turca a Ponitria a jeho prvoradou úlohou bola kontrola významnej dialkovej cesty (tzv. Jantárovej), ktorá smerovala z Poľska cez Turiec do Nitry a ďalej na juh.)   Martin • Vodná nádrž Krpeľany (Vodná nádrž na rieke Váh, pod jeho sútokom s riekou Oravou, pri obci Krpeľany. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Bola vybudovaná v rokoch 1952-1957. Pred nádržou (proti smeru toku) sa Váh kľukatí a vytvára Kraľoviansky meander. Na brehoch vodnej nádrže pri obci Šútovo sa nachádza Šútovská epigenéza.) • Ružomberok • Liptovský Mikuláš • Liptovská Mara (Vodná nádrž vznikla na rieke Váh v Liptovskej kotline. Má rozlohu 21,6 km2 a maximálnu hĺbku 43m. Vodné dielo nesie meno jednej zo zatopených obcí. Vodná nádrž zadrží až 363 mil. m3 vody pomocou vyrovnávacej nádrže pri Bešeňovej, čo umožňuje lepšie využitie vodnej energie na ďalších elektrárňach na Váhu.)  Pribylina  Horská Chata Orešnica (ubytovanie)

6.deň

Západné Tatry

Tatry • Vrch Baranec (/2 185 m n.m./ Vrch na Slovensku nachádzajúci sa v Západných Tatrách. Dosahuje výšku 2 185 m n.m., čo ho radí na tretie miesto v rebríčku najvyšších vrchov v Západných Tatrách. Tvorí samostatný masív vyčnievajúci z hlavného hrebeňa Západných Tatier. Pre jeho dominanciu nad Liptovskou kotlinou je tiež nazývaný Štít Liptova. Na vrchole sa nachádza betónový pilier s vrcholovou schránkou. Z Baranca je krásny kruhový výhľad na všetky svetové strany a na ďalšie vrcholy na hrebeni Západných Tatier ako napr. Smrek, Plačlivé, Hrubý vrch, Tri kopy.) • Žiarska dolina (Horská dolina na južnej strane Západných Tatier. Preteká ňou potok Smrečianka a vedie do nej asfaltová cesta spolu s modro-značkovaným chodníkom zo Žiaru do Smutného, Žiarskeho alebo Baníkovského sedla. V hornej časti doliny stojí zrenovovaná Žiarska chata, ktorá je vyhľadávaná najmä nenáročnými turistami a rodinami s deťmi - ktorí tento výstup zvládnu bez problémov. Pre rodiny s deťmi je od roku 2012 sprístupnená Medvedia štôlňa. V ústí doliny je vybudované rekreačné stredisko (chaty, lyžiarske vleky, salaš).)   Horská Chata Orešnica (ubytovanie).

7.deň

Západné Tatry - Liptovská kotlina

Západné Tatry (Západné Tatry sú geomorfologický podcelok Tatier v jeho západnej časti. Na východe nadväzujú na podcelok Východné Tatry, na juhu hraničia s Podtatranskou kotlinou, na západe s Chočskými vrchmi a na severozápade s Podtatranskou brázdou. Hlavný hrebeň pohoria prechádza po línii Babky – Sivý vrch – Brestová – Baníkov – Plačlivé – Volovec – Hrubý vrch – Bystrá – Poľská Tomanová – Temniak – Kasprov vrch a ďalej nadväzuje na hrebeň Vysokých Tatier. Z hlavného hrebeňa vybiehajú na juh viaceré vedľajšie hrebene, z Baníkova Kozie chrbty, z Plačlivého masív Baranca, z Hrubého vrchu masív Jakubinej, z Bystrej masívy Nižnej Bystrej a Kotlovej a iné.)  Žiarska dolina (/Žiarska dolina je situovaná na Liptovskej strane Západných Tatier, nad obcami Smrečany a Žiar, 12 km od Liptovského Mikuláša. Preteká ňou potok Smrečianka. K lákadlám Žiarskej doliny patrí symbolický cintorín obetí horských nešťastí Západných Tatier, ktorý vznikol v roku 1995 v lokalite Krásnô pod horou Príslop v blízkosti Žiarskej chaty.)  Pribylina (/1 318 obyv., 768 m n.m./ Nachádza sa na južnom úbočí Západných Tatier pod vrchmi Baranec /2 184 m n.m./ a Bystrá /2 284 m n.m./. Z obce je jeden z najkrajších výhľadov na vrchol Kriváňa /2 494,7 m n.m./. Dedina sa nachádza pod ústim potoka Račková do rieky Belá.) • Horská Chata Orešnica (ubytovanie.)

8.deň

Západné Tatry - Žiarska dolina

Žiar Liptovský Mikuláš (Návšteva Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPaJ), ktoré vzniklo ako spolkové múzeum pod názvom Múzeum slovenského krasu roku 1930. Múzeum od svojho založenia zhromažďovalo nielen prírodovedné, predovšetkým speleologické zbierky, ale aj zbierky etnografické, historické, archeologické a iné. Od roku 1981 sa jeho pôsobnosť rozšírila aj na ochranu prírody na Slovensku.)  Múzeum liptovskej dediny (Skanzen nachádzajúci sa na okraji Pribyliny. Vznikol v roku 1991 v súvislosti s výstavbou priehrady Liptovská Mara. Múzeum tvoria domy zo zatopenej časti vodného diela a z oblasti horného a dolného Liptova. V múzeu je vytvorená zooexpozícia, kde sa prezentuje chov domácich zvierat. Medzi atrakcie múzea patrí chov huculských koní a jazda na koňoch. V roku 2001 bol do areálu skanzenu umiestnený exteriér Považskej lesnej železnice, v súčasnosti sa tu vytvára provizórne koľajisko.)  Liptovský Ján  Malá Stanišovská jaskyňa (Celoročne sprístupnená, 871 m dlhá a 28 m hlboká jaskyňa. Dĺžka sprístupnenej časti 177 m. Súčasťou výbavy návštevníka je čelová lampa.) • Horská Chata Orešnica (ubytovanie.)

9.deň

Západné Tatry - Považie - Podunajská nížina

Liptovský Hrádok • Liptovský Mikuláš • Ružomberok (Uvádza sa od roku 1233. V roku 1318 po príchode nemeckých kolonistov baníkov získala obmedzené mestské práva. Koncom 19. storočia vznikli prvé závody-papierne, (papierenský mlyn tu bol už od roku 1721), celulózky, zápalkáreň a spracovanie bavlny, bryndziareň.) • Žilina • Trenčín • Trnava • Bratislava